Siófokon, a MAGISTERN Hotelben volt, 2009. március 25-26-án a

"XVI. Konferencia a felszín alatti vizekről"


16 év alatt jó messzire jutottunk...



A korábbi években lelkesen beszámoltam mindenről. És fényképek, meg szavazás... Most csak néhány mondat a benyomásaimról:

A tervezett rengeteg előadásból néhány szerencsére elmaradt. Így aztán volt lehetőség (...nem több kérdésre és hozzászólásra, hanem...) arra, hogy néhányan 25 percig is nyomják a 15 perces előadásukat.

*      *      *
Jól látszott, hogy lázasan folyik a vízgyűjtőgazdálkodási tervezés. De szegény Dina Gábor (gyulai KÖVIZIG) nem volt elég lázas, mert megkérdezte, hogy a Maros hordalékkúp - mint víztest - miért számít mennyiségi szempontból kockázatosnak, miközben sehol nem tapasztalnak vízszint-süllyedéseket. Lehet, hogy ezért oroszlánok elé fogják vetni.

Vagy az is lehet, hogy a vízgyűjtőgazdálkodási tervezés során muszáj lesz tisztázni néhány régóta zavaros fogalmat. Például azt, hogy mi a süllyedés? Vagy: mi a jelentősége a süllyedésnek (talajvízben, ahol lehetnek ökológiai következményei, és rétegvízben, ahol nem lehetnek)? És mit jelent az, hogy tartós süllyedés? Nem inkább folyamatos süllyedésről kellene beszélni? És eltűrhető-e a lesüllyedt (és tartósan úgy maradó, tovább már nem süllyedő) talajvízszint bárhol is? Ha igen, mennyit süllyedhet? Ha valahol nem tűrhető el, akkor azon a környéken mennyit lehet termelni a felszín alatti készletből? És mekkora az a környék, ahol semmit?

*      *      *
Még fontosabbnak látom, hogy elhangzott: beszivárgáson a telített zónáig eljutó vízmennyiséget értjük. Ezzel (igazi jótanuló módjára) megfelelünk a VKI rendelkezéseinek, mely szerint: "Felszín alatti víz" jelenti mindazt a vizet, ami a föld felszíne alatt a telített zónában helyezkedik el, és közvetlen kapcsolatban van a földfelszínnel vagy az altalajjal.
(VKI, 2. cikk, Fogalom-meghatározások, 2.)

Jó ez nekünk? Tehát a háromfázisú zónában lévő vizet el kell felejteni? És ha az, ami a háromfázisú zónában van, nem felszín alatti víz, akkor a védelméről se kell gondoskodni? Hisz a jogszabályok csak a felszín alatti vizek védelmét írják elő.

Másrészt: ilyen megközelítéssel újra kell gondolni a felszín alatti vizek utánpótlódásának és megcsapolódásának kérdéskörét is. Kitalálni valami új párolgás-fogalmat a megcsapolásra, hiszen az a rongyos régi, az evapotranszspirációnak nevezett izé nem a felszín alatti vizet, hanem elsősorban a felette lévő háromfázisú zónát csapolja meg. Mi több: eldobhatjuk a MODFLOW összes változatát, mert azok a felszínről történő evapotranszspirációt veszik figyelembe. Ennek következtében eldobhatjuk szinte az összes eddig készült modellt is.

Forradalmi változások előtt állunk tehát! (Vagy esetleg megint túllihegünk valamit?)

*      *      *
Most is kiosztottak két Ezüstpohár-díjat. Dobos Irma és Maucha László a nyertesek. Nyilván ő kapták a legtöbb szavazatot 2008-ban.


Ugrás a FAVA lapra