Vizes sajtószemle




Nagy a mozgás 2008 májusában a Duna-Tisza közi Homokhátság "területén". Sorra jelennek meg riportok mindenfelé, példáulitt:  (ITT). Megmutatnék néhány sort:

Homokhátságból hamarosan sivatag lesz

2008. május 30., péntek 17:55

"Most azt lehet látni, hogy a '70-es, '80-as évekhez képest jelentős, több millió köbméteres vízmennyiség csökkenés következett be, amely vízszintek lesüllyedésében mérhető, ennek a mesterséges visszapótlására nem lehet gazdaságos megoldást találni - tájékoztatta a Független Hírügynökséget Kozák Péter, az Alsó-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője.

Szakértők szerint a Homokhátság elsivatagosodásának megakadályozására több tízmilliárd forintra lenne szükség, ebből időszakos tározókat lehetne kialakítani, ezekből locsolni lehetne. A felszín alatti vízszintek folyamatos csökkenését azonban ezek sem oldanák meg."


Végre reálisabb hozzáállás: nem lehet gazdaságos megoldást találni! Kicsit azért pontosítanék: a felszín alatti vízszintek nem süllyednek folyamatosan, viszont a korábbi csapadékhiányos években olyan nagy mélységbe kerültek, ahonnan - locsolással - nem lehet őket feljebb hozni.
A "locsolás" persze nem árt - a felszíni növényzetnek, de nem lesz belőle semmi addig, amig nem tisztázódik, ki viseli a költségeit, és kinél jelentkezik a haszon.




A Mérnök Újság 2011. szeptemberi számában, Hajtó Ödön cikkében olvasom:

Nyári vizek hordaléka

"A felszín alatti vizekből - beleértve a parti szűrésű vízbázist is - évi 3 km3 vehető ki a fenntarthatóság figyelembevételével. Ennek kihasználtsága ma 44 %-os."

Majd később:

"A fenntarthatóság figyelembevételével kivehető vízmennyiség pontról pontra ismert, de a vízjogi engedélyek nélküli kivételek miatt a kihasználtság foka ismeretlen."

A valóság viszont az, hogy:

-  nem tudjuk, mennyi vehető ki, se pontról pontra, se regionálisan. Csak mindenféle hasraütések vannak.     (Például: Keretterv (1965) : évi 17,9 km3, Keretterv (1984) : évi 15,0 km3, Somlyódy (2000) : évi 9,6 km3)
-   nem tudjuk, mennyi az illegális, tehát nem tudhatjuk, mennyit termelünk,
-   nem tudjuk tehát, mennyi a kihasználtság foka,
-   és ha a termelés maga korlátlan ideig fenntartható, akkor is okozhat (ökológiai) károkat.


Milyen gyorsan terjed a Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervben kitenyésztett maszlag!




A kezdőlapra